Öğretmenler Günü
Doç. Dr. Devrim ALKAYA

Doç. Dr. Devrim ALKAYA

Bilimin Yolunda

Öğretmenler Günü

24 Kasım 2020 - 16:24

Türkiye'de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür.

Ömrünü eğitime adamış tüm meslektaşlarımın, ögretmenlerimin, hocalarımın "Öğretmenler Günü"  kutlu olsun. Şehit olmuş ve edebiyete intkal etmiş  tüm öğretmenlerimizin ruhları sad olsun. 

Akademide çalışınca haliyle bizlerde  bu günü sahipleniyoruz. Eğitim sektöründe olan herkesin bugünü sahiplenmek hakkıdır. Sadece öğretmenler değil eğitim sektörünün gizli neferleri de bu günü sahiplenmelidir. Tüm eğitim çalışanlarını  günüdür bu gün.

Mühendisliğe fakülteden  mezun olur olmaz 19933 yılında  başladım.  Ama öncesi öğretmenlik var.   Öğretmenlikle tanışmam daha üniversite birinci  sınıf ogrencisi iken sürücü kursunda motor ve trafik öğretmenliği ile oldu. O dönemde Ziraat teknik lisesi mezunlari sürücü kurslarında öğretmen olabiliyordu.zdlSonra motor öğretmenliği yetkisini teknik lise mezunlarından geri aldılar, ama trafik öğretmenliği yetki belgem durur kenarda.  Sonra fakültede  asistanlık  yılları başladı.  O günlerden bugüne  liselerimizde deprem eğitimleri, mesleki tanıtım ve tercih koçluğu ile lise öğrencileri ile çalıştım.   Mühendislik fakültesinde  İnşaat, çevre  ve jeoloji mühendisliği  bölümlerinden lisans ve yüksek lisans öğrencilerim oldu. İnşaat mühendisleri odasında meslektaşlarımız ile zemin mekaniği -  geoteknik, PAUSEM'de  Iş güvenliği uzmanlığı alanında  her daldan teknik adamlar, tıp doktorları ve işyeri hemsireleri ile yetişkin eğitimi yaptım.  
Gayrımenkul Değerleme Uzmanlığı eğitimleri de yine her daldan fakülte mezunlarına verdiğim bir eğitim dizisi oldu.  

Egitimin her noktasında büyük mutlulukla yer aldım.
Ögrenmek ve öğretmekle dolu dolu geçen yıllar.  Sanırım dünyaya yine gelsem yine meslek olarak eğitimi seçerdim. 

24 Kasım Öğretmenler Günü  kutlu olsun.

Doç. Dr. Devrim Alkaya
İnş. Yük.Müh.& Trafik ÖğretmeniYORUMLAR

  • 0 Yorum