İzmir Tarım Fuarı
Doç. Dr. Devrim ALKAYA

Doç. Dr. Devrim ALKAYA

Bilimin Yolunda

İzmir Tarım Fuarı

11 Şubat 2020 - 07:54

6-9 Şubatta Izmir'de Tarım fuarı düzenlendi. 
Fuar İzmir olarak bilinen yapı için büyük para harcanmış dev bir fuar konsepti oluşturulmuş. Yapı devasa boyutları ile oldukça dikkat çekici. Insaatci olunca ilk önce yapı ilgimi çekiyor.   

Yapidan esas amaca geleyim sebebi ziyaretimiz Tarım fuarı. Tarım fuarına büyük ilgi var.  Otoyoldan fuara giriş yolu yaklaşık 300 m ama uzun süre trafik tıkandı kalabalıktan. Zorlukla girişi sağladık. Trafik icin gereken önlemlerin alınmaması ilk etapta biraz canımızı sıktı ancak fuar içinde A holüne girince  sıkıntımız bir anda coşkuya  dönüştü. 

Yüzlerce dev tarım firması fuarda yerini almış. 
Tarım alet makinaları, tarımsal inşaat,  sulama,  yem, tohum,  gübre, hayvancılık ana konularında yüzlerce firmayı bir bütün halinde görmek yenilikleri incelemek katılımcıların ufkunu açıyor.  

Yeni teknolojilerin tanıtıldığı, bitki besleme, ilaç, gübre, besicilik  gibi konularda verilen bilgilendirici broşürler ve firma uzmanlarının çiftçilere verdikleri bilgiler çok değerli.  Bir çok firma uygulamayı da standında yapabiliyordu.

Dev traktörler, biçerdöverler, tarım makinaları bir holü kaplamıştı. Bireysel sahiplenme yerine kırsal kalkınma kooperatifleri yoluyla bu dev makinalara sahip olunması köyün çehresini değiştirir ve tarımsal rekabette bir adım one geçmesini sağlar.  

 

Canlı küçükbaş ve büyükbaş hayvanların  bulunduğu holde büyük ilgi çekiyordu.  Hayvancılık ülkemizin sağlıklı beslemesi için en önemli iş kolu. Süt birlikleri, damızlık birlikleri, kırmızı et üreticibirlikleri fuarda yerini almıştı.  

Fuarda encok ilgimi çeken yer Pagos üretici pazarinin tanıtıldığı stand oldu. Fuar icin kalenin ve pazarin bir modelini yapmışlar. Pagos üretici pazarı Izmir Büyükşehir Belediyesinin, yerel yönetimin tüm ülkeye örnek  bir çalışması.  Tebrigi kesinlikle hakediyor. 

Diğer takdirlik stand Seferihisar Belediyesinin standı idi. Standa onlarca kooperatife yer verilmiş. Köy koop ile birlikte çalışılmış.  Onlarca kooperatifin ürünlerini tatma ve yerinde satın alma imkanı sağlanmış.  Yerel yönetimler isterlerse kooperatiflere destek verebiliyorlar ve kırsal kalkınma konusunda büyük fark yaratabiliyorlar.

Izmir Tire Kooperatifi de kırsal kalkınma konusunda  bir mucizeyi başardı.  Standı önünde fuara gelenler uzun bir kuyruk oluşturmuşlardı. 

Tarım Kredi kooperatifleri marketini, tarımsal kalkınma   kooperatiflerine ait standları görmek tarımın kurtuluşunun kooperatiflerde olduğunu, kırsal kalkınma çalışmaları için yerel yönetimlerin desteğinin çok önemli olduğunu, halkın yerel üreticiye sahip çıkması ile Türk tarımının cok güçleneceğini fuarda bir kez daha gördüm.  Kırsal kalkınma için destek veren yerel yönetimleri kutlamak gerek. 

Kırsal kalkınma için yapılacak çok iş var. Haydi biraz destek  biraz gayret....

Doç. Dr. Devrim Alkaya 
Inş.Yük.Müh & Kamu Yöneticisi & Tarımcı

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum