Serinhisar Yörük Şenliği coşkuyla kutlandı

Serinhisar Yörük Şenliği coşkuyla kutlandı

Serinhisar Yörük Şenliği coşkuyla kutlandı

Serinhisar Yörük Şenliği coşkuyla kutlandı

Serinhisar Yörük Şenliği coşkuyla kutlandı
01 Eylül 2019 - 23:28

Serinhisar Yörük Şenliğinde bugün ülkemizin temel taşı, kurucusu, askeri, çalışanı, çiftçisi, üreticisi , milli mücadelenin en önemli unsuru  Yörük  Türkmenleri ile birlikteydik. 

Çiftcimizin, üreticimizin ve Türk  kültürüne sahip Anadolu insanımızın bir araya geldiği Yörük Türkmen toyları ülkemizin milli birliği, beraberliği  için örnek dayanışma örneklerindendir. 

Bugün Serinhisara Anadolu' nun dört bir yanından ziyaretçi geldi. Insanımız birbiri ile tanıştı, kaynaştı, örf ve adetlerinin yaşatıldığı ortamda olmanın mutluluğunu yaşadı.  

Bugün şenlikte Anadolu'nun kadim gelenlenekleri yaşatıldı. Yörük göçü, atlar, kıl çadırlar, sarı dastarlar, keyfiyeler, binlerce yıllık türküler  yanında dev çoban köpekleri  şölende boy gösterdiler.  Denizli çoban köpeklerinin ülkeye tanıtımı yapıldı.  Çoban köpekleri içinde coğrafi işaret benzeri tescil  ilimizin tanıtımına katkı sağlayacak ve ve yetiştiricilere  büyük ün katacaktır.

Bugün şenlikte yeralan Serinhisar leblebicisi, Yatagan bıçak üreticileri,  el ürünleri, anı fotoğrafçısı gibi yerel üreticiler şenliği renklendirdikleri gibi  ilçenin ekonomisine, tanıtıma katkı koydular. 

Bu tür etkinlikler yapıldıkları yerin tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Ekonomiyi canlandırıyor.  Bölgesel hareketlilik sağlıyor.  Kırsal turizm açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Bu nedenle yerel yönetimler açısından da büyük önem taşıyor.

Serinhisar yörük şenliğinde dernek başkanı Emine Kobaş başta olmak üzere, yörük  dernek baskanlarına, yörük beylerine, katılımcılara ve  emeği geçen tüm herkese çok teşekkürler.  Bu tür etkinlikler kolay değil,  büyük emek istiyor. Bu nedenle Serinhisar ilçemiz halkı ve tüm idarecileri alkışı hakediyor. 

Haber:Devrim Alkaya

YORUMLAR

  • 0 Yorum